fbpx
Yükleniyor...

Özel Çankaya Tıp Merkezi

“Yaşam Sağlıkla Değerli”

PRP TEDAVİSİ

PRP Tedavisi Nedir? (Platelet Rich Plazma)

Kök hücre mantığından yola çıkan PRP  (Platelet Rich Plazma) yöntemi;

 • Kırışıklık,
 • Cilt Yenileme
 • Yara İzi
 • Sivilce İzi
 • Saç Dökülmesi tedavisinde kullanılmaktadır.

PRP tedavisi için hastanın kendi kanı alınarak, santrifüj cihazında plateletleri ayrıştırılır.Ayrıştırılan plateletler kitteki tüpün içerisinde yoğunlaşıp birikir ve PRP denilen bir kan ürünü ortaya çıkar. Bu ürün (PRP) deriye uygulanır, deriyi gençleştirici etkisi uygulamanın hemen sonrasında parlak ve canlı bir görünümle belirgin hale gelir. Bu yöntemin en önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve alerji riski taşımamasıdır. Kırışıklıkları ve çizgileri deriyi " DOLDURARAK" değil "GENÇLEŞTİREREK" giderir.

PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür ?

Uygulamadan hemen sonra ciltte sağlıklı ve parlaklık ortaya çıkar. Daha sonra bu parlaklık görünümde biraz gerileme olur, ancak 3 veya 4 uygulamadan sonra kalıcı bir etki belirgin hale gelir.

Etkinin tam olarak sağlanması için kaç uygulama yapmak gerekir ?

Nihai bir sonuç elde etmek amacıyla 2-3 hafta arayla 3-4 seans uygulamak gerekir. Daha sonra her 6-12 ayda bir uygulama yapılması sonuçların korunmasına olanak verir.

PRP uygulamasında beklentiler neler olmalıdır ?

Kozmetik amaçlı PRP uygulaması bir çok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir. Çünkü;

 • Uzun etkilidir,
 • Deriyi en doğal biçimde yeniden canlandırır, yapılandırır,
 • Kolay ve güvenli bir biçimde uygulanır,
 • Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP’nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir kaybolmaz.

Hastanın kendi kanının işlemden geçirilip hastaya tekrar verilmesi güvenilir bir uygulamamıdır?

PRP ile elde edilen bütün bu içerik tamamen hastanın kendine ait olduğu için alerji riski ve bulaşıcı hastalık riski taşımaz. Ayrıca kanın alınması, ayrıştırılması gibi işlemler steril ve kapalı bir kit yardımıyla yapılmaktadır; yani dışarıdan da bulaşma riski yoktur. Bu nedenle uygulama güvenilir olarak değerlendirilir.

PRP yeni bir yöntem midir? Hangi alanlarda uygulanmaktadır?

PRP uygulaması hücresel tedavinin uygulama alanlarından yalnızca biridir. Yeni bir yöntem değildir. Diş implantlarla başlayan uygulama alanları dermatoloji ve estetik tıpta;

 • Kırışıklıkların giderilmesi,
 • Karın cildi çatlaklarının onarılması,
 • Gözaltı morlukların giderilmesi,
 • Saç dökülmelerinin tedavileri,
 • Akne skarlarının giderilmesi ve azaltılması
 • İyileşmeyen yaraların tedavisi gibi alanlarda hızla yayılmaktadır.

PRP uygulamasındaki amaç nedir?

 • PRP tedavisinde hastanın tamamı kendine ait bir serum elde edilir.
 • PRP tedavisinde tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal önem sahip büyüme faktörlerini elde etmek amaçlanır.
 • Deride yılların ve güneş ışınlarına maruz kalmanın sonuçlarını geriye döndürecek biçimde kırışıklıkların düzelmesini, çöküntülerin giderilmesi, esneklik ve parlaklığın yeniden kazandırılması sağlamaktadır.
 • Saç dökülmesinde tek başına kullanmak veya diğer tedavi seçeneklerinin etkisini güçlendirmek gibi amaçlarla da uygulanmaktadır.

PRP uygulamasının en önemli avantajı nedir?

Sağlanan gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli bir alanlara yoğunlaşmış olmaması, cildin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belirli bir süre devam eder. Ancak PRP'nin olumlu sonuçları tamamen uygulanan kişiye aittir. Kaybolup gitmez.

PRP uygulamasının yapılmasında sakınca olan kişiler var mı ?

Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda, kanser hastalarında bu uygulama yapılmamaktadır.

Son olarak... PRP uygulaması "acı" verir mi ?

Kan alınması esnasında duyulan rahatsızlıktan daha büyük boyutta bir acı hissi beklenmez. PRP uygulaması çoğunlukla derinin 1,5mm altına yapılır, deriye hacim kazandırmak içinse daha derin uygulama yapmak gerekir, ancak bu uygulamalarda sürülen anestezik kremler acı hissini engeller.  Yukarıdaki video'da izlerseniz ilk PRP uygulaması videomuzdan kan alımından işlem sürecinden ve sonrasına kadar detaylı bir şekilde uygulama PRP tedavisini görebilirsiniz.

Profesyonel Ekip ve UZMAN DOKTOR ELİYLE başarılı bir şekilde tedavi uygulanmaktadır.

Bu hizmet merkezimizde verilmektedir. Siz de bu hizmetimizden faydalanmak veya aklınızdaki soruları bizimle paylaşmak isterseniz Whatsapp numaramızdan bize yazabilir, arayabilir veya yandaki formdan hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Arzu ederseniz Gazi Blv. No:56-58 Çankaya/İZMİR adresimizde de size bir kahve ikram edebiliriz.

Hızlı İletişim Formu

Loading...