Dikkat Eksikliği ve Odaklanma Sorunları

Dikkat eksikliği ve odaklanma sorunları yaşıyorsanız  ” Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)’nuz ” olabilir!

Daha çok çocuklarda ortaya çıkan bir sorun olarak kabul edilen DEHB’nin, Ergenlik döneminden sonra gerilediği zannedilse de, nöropsikolojik bir hastalık olması nedeniyle yaşam boyu devam eder.

Erişkinlerde görülen DEHB belirtilerinde, çocukluk çağında görülen bazı farklılıklar izlenir. Çocukluk çağı DEHB belirtilerinden belki de en fark edilir olan, hiperaktivite,  erişkinlerde yerini huzursuzluk, yerinde duramama, sabırsızlık, el veya ayakla tempo tutma gibi bulgulara bırakırken dikkat ve odaklanma sorunları devam eder. İşlerinin biri bitmeden diğerine geçme şeklinde de olabilen, işleri tamamlamakta zorlanma, günlük yaşamda sık unutkanlıklar, dikkati sürdürememe, zamanı uygun kullanamama görülür.

Erişkin DEHB tanısı koymada, tıpkı çocukluk çağında olduğu gibi bazı testler yapmak gerekir. Dikkat eksikliği ve unutkanlığa neden olabilen depresyon, hareketlilik ve huzursuzluk hali ortaya çıkarabilen anksiyete bozukluklarından ayırt etmek gerekir.

Ruh ve Sinir Sağlığı Uzmanı

Uz.Dr.Sevgin KARACAOĞLU