Diyetimizi Neden Bozarız ?

Çankaya Tıp

AZİMLE BAŞLADIĞIMIZ DİYETİ NEDEN BOZARIZ

Çoğumuz zaman zaman pazartesi diyete başlayıp ancak hafta sonuna kadar sürdürebildiğimiz olmuştur  veya belli bir süre diyet yapıp fazla kilolarınızı verip geri almış olabilirsiniz. Diyet yapma aşamasında yaşanan bu gelgitler gerek metabolik, gerekse psikolojik olarak sizi strese sokar. Başarısızlık düşüncesi gelişir ve kişi diyet yapmaktan soğuyabilir.

Oysa diyet yapma süreci kararlılık ve istikrar gerektiren bir süreçtir. Bunun yanında kişiye özel doğru  bir diyet programı olmazsa olmazdır.

 PEKİ NEDEN TAM DA HARFİ HARFİNE BİR PROGRAMA BAŞLAMIŞKEN YARIDA BIRAKIYORUZ?

Diyete başlayan kişi sevdiği birçok yiyecekten uzak durmak zorunda kalmaktadır. Günümüz insanı çalışma ve sosyal ortamı gereği sağlıksız beslenmeye daha eğilimlidir. Kişi olumsuz uyaranlara ne kadar hayır diyebilse de bir süre sonra yasakları delmekten kendini alıkoyamaz. Bazen başarı ile devam eden diyet programı kilo verme süreci yavaşladığında kişide umutsuzluk yaratır. Bazı durumlarda ise kişi hedefe ulaştıktan sonra, diyetten tamamen uzaklaşıp eski alışkanlıklarına geri dönerek tekrar kilo alabilir. Çevreden gelen “yine mi diyettesin?” “bugünlük diyet yapmayıver” “bir parça yersen bir şey olmaz” “bu hafta kaç kg verdin?” “benim bildiğim bir liste var haftada 2 kg verdiriyor” gibi olumsuz cümleler kişinin diyetinİ sabote eder.

ETKİLİ VE KALICI BİR DİYET PROGRAMI NASIL MÜMKÜNDÜR?

Diyete başlayacak olanlar öncelikle kendilerine şu cümleyi tekrar etmeliler “Sağlıklı olmak , daha iyi hissetmek ve yaşam kalitemi arttırmak için bana uygun doğru besinleri ve beslenmeyi öğreneceğim”.  Diyete başlarken asla “şu kadar ayda şu kadar kilo vermeliyim” gibi bir şartlanmaya girmeyin. Böyle bir durumda kendinizi belli bir süreye adapte eder devamında istikrar sağlayamayabilirsiniz.

Bir diyet programına başlamadan önce bu işin uzmanı olanlardan yani diyetisyenlerden size uygun bir diyet programı almanız temel şarttır.  Çevrenizdekilerin diyeti veya internetten indirdiğiniz diyetler size özel olmadığı gibi uzun bir süre uygulayabileceğiniz türden değildir. Diyet programınız sizİn tetkik sonuçarınıza, metabolik hızınıza, iş ve sosyal ortamınıza uygun olarak hazırlanmalıdır.     Diyet sürecinde diyetisyeninizle sık sık görüşme halinde olmalı değişen koşullarınıza göre diyetinizin düzenlenmesini istemelisiniz. Örneğin eğer tatilde diyet yapmak istemiyorsanız kilonuzu korumaya yönelik bir program uygulayabilirsiniz.

DİYETTE İKEN YAŞAM BOYU DEVAM EDEBİLECEĞİNİZ ALIŞKANLIKLARIN ÜZERİNE ODAKLANIN.

Örneğin:

  • Şekersiz içeceklere yönelin.
  • Her gün salata yemeyi alışkanlık edinin.
  • Su içmeyi sürekli kendinize hatırlatın .
  • Paket ürünlerden uzak durun
  • Porsiyonlarınızı kendiniz oluşturmayı alışkanlık edinin, tabağınızda fazla olanı bitirmeye çalışmayın. Bu gibi sayabileceğimiz birçok küçük değişiklik günlük aldığınız enerjiyi dengelemenizi sağlayacaktır.

Eğer bir süredir diyet yapıyorsanız ve hedefinize daha çok varsa sıkıldığınız zamanlarda diyete ara verin. Fakat dikkat ! Sağlıklı beslenmeye değil, diyete ara verin. Geçici olarak koruma programı uygulayabilir böylece verdiğiniz kiloları geri almadan kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Son olarak  başarmak için azim ve kararlılığın ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Diyete başlarken de bu süreci en rahat şekilde geçirmek adına kararlı olun ve asla vazgeçmeyin.

“Taşı delen suyun gücü değil damlaların sürekliliğidir”.

Sağlıklı haftalar dileğimle…