Gebelikte Saç Dökülmesi

Birçok kadın hamileliğin ardından saçlarının döküldüğünü farkedecektir. Doğum sonrası saç dökülmesi her kadında  olabilir  Hamilelik sırasında hormon düzeylerindeki artış saçların normalden daha fazla büyümesine yol açar. Saçlar gebelik esnasında  çok güçlenirler ve  dökülme neredeyse sıfıra yakındır.

Fakat doğum sonrası,  saçların gelişmesini etkileyen hormonların değişimi ile birlikte saç dökülmesi meydana gelir. Genellikle doğum sonrası saç dökülmesi kalıcı bir saç dökülmesi değildir.   Dökülen saç miktarı, bazılarında az, bazılarında çok olmak üzere  kadından kadına farklılık göstermektedir.

Doğum sonrası saç dökülmesi, genellikle iki ila üç ay sürer ve daha sonra saçlar yeniden çıkmaya başlar. Birçok kadında saçlar hamilelik öncesi durumuna geri döner.  Bazı durumlarda  saç dökülmesi  aşırı ve uzun süreli  olabilir.

Aşırı dökülmeyle birlikte ,  yerine yeni saçlarımızın gelmediği fark  edilirse  dermatolog ‘a başvurulmalıdır.  Aşırı dökülmeye neden  olabilecek diğer sebeplerin  araştırılması gerekebilir. Saç dökülme problemi ,  diyet, alınan ilaçlar, ailede saç dökülme öyküsü, geçirilmiş hastalıklar, stres ve saç bakımı üzerine sorular sorarak, saç analizi  ayrıca  laboratuvar incelemeleri yapılarak  değerlendirilecektir.

Saç dökülmesi birçok hastalığın belirtisi de olabilir. Tiroid hastalığı, kansızlık gibi hastalıklarda, beslenme bozukluklarında ve bazı ilaçların yan etkileri olarak  saç dökülmesi görülebilir. Tedavi gerektiren durumlarda  , saç diplerine masaj ile uygulanan ilaçlar, saçlarda başarılı  sonuçlar doğmaktadır ve bu durum dermatologlar tarafından kanıtlanmıştır. Yeni saç gelişimini başlatan, ,saç derisine sürülerek uygulanan  losyonlarla , emzirme döneminde doktor kontrolü altında ağızdan alınan destekleyici tedavilerle beraber, kelliğe sebep olabilecek aşırı saç dökülmelerinin önüne geçilir.  Saç dökülmesini durdurmada,  zayıflamış saç köklerinin canlandırılmasında  kullanılan  PRP yöntemi de doğum sonrası aşırı saç  dökülmelerinde etkinliği kanıtlanmıştır. En önemli avantajı hastanın kendi kanından elde edilmiş olması ve emzirme döneminde de güvenle  kullanılmasıdır.     Saç dökülmelerinde sürekli olarak saç ve saç tipleri üzerinde çalışmalar yapan dermatoloji uzmanları, zaman geçtikçe daha yeni yöntemler ortaya çıkararak saçların dökülme riskini en aza indirmeye çalışmaktadırlar. Bununla birlikte  gelecekte  daha büyük kayıp  yaşanmaması, yeterli sonucun alınması için tedavilerinizin ve kontrollerinizin düzenli ve sürekli olması  gereklidir.  Hamilelik sonrası dönemlerde anormal bir saç dökülmesi başladıysa, sizler de dermatolog eşliğinde saç tedavisine başlayarak bu duruma erken çözüm getirebilirsiniz.

DERMATOLOJİ

UZM.DR. EMİNE ÖZGE AYABAKAN