Kalp Krizi Sonrası İlaç Tedavisi

Kalp krizi, kalbe giden kan akımında ani bir azalmadan kaynaklanır. Bunun da nedeni genellikle kalbin atar damarı olan koroner arter veya onun dallarından birinin kan pıhtısı nedeniyle kısmen veya tamamen tıkanmasıdır.
Sol kola, boyna ve alt çeneye yayılabilen, genellikle 20 dakikadan uzun süren şiddetli göğüs ağrısı ve bazende bulantı/kusma, nefes darlığı,halsizlik,çarpıntı,bayılma gibi belirtiler ile kendini gösteren bu tıkanıklık,çeşitli tedavilerle kısa süre içinde açılmazsa tıkanan damarın beslendiği kısımdaki kalp kası dokusu ölür.

Kalp Krizi Sonrası İlaç Tedavisi Nedir, Tekrarlanmaması İçin İdeal Tedavi ve Süresi Nedir ?

Kalp krizi sonrası ilaç tedavisi, kalp-damar sağlığınızı koruyan ve kalp krizi geçirme riskinizi azaltan tedavilerden oluşur.Bunlar arasında kan sulandırıcı ilaçlar,tansiyon ilaçları, kolesterol ilaçları vardır.İki kan sulandıran Aspirin’i ömür boyu, diğer kan sulandırıcınızı ise 1 yıl süreyle kullanmanız gerekir, bir daha kalp krizi veya inme geçimemeniz için bu nokta çok önemlidir. Hekim önerisi olmadan kan sulandırıcı ilaçların erken kesilmesi damarların ve/veya varsa stentin tıkanmasına neden olabilir.
Bu nedenle klopidogrel veya prasugrel veya tikagrelor içeren ilaçları kalp krizi geçirdikten sonra 1 yıl süreyle düzenli olarak doktorumnuzun önerdiği şekilde kullanınız. Ayrıca kalp-damar sağlığınızı etkileyen diyabet gibi başka hastalıklarınız varsa bunlara yönelik tedaviler de kalp krizi riskinizi azaltır.

Hangi Tedaviler Ömür Boyu Devam Etmelidir ? İlaç Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir ?

Krizi geçirdikten sonra kan sulandırıcı ilaçlarınızın bir kısmını kolesterol ilacınızı ve tansiyon ilacınızı ömür boyu kullanmanız gerekir.Aspirin ile birlikte kullandığınız diğer kan sulandırıcı ilaç veya ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde düzenli kullanmanız çok önemlidir. yine de her hastanın risk faktörü farklıdır, bu nedenle size reçete edilen tüm ilaçları mutlaka hekiminizin önerdiği süre ve şekilde kullanın. İlaç tedavisine uyum çok önemlidir, eğer ilaçlarınızı almayı unutuyor veya atlıyorsanız, ilaçlarınızı günün aynı saatinde almaya çalışın ve ilaçlarınızı bir ilaç kutusunda tutarak o gün kullanmanız gereken ilaçları aldığınızdan emin olun.

Kalp krizinden korumak için lütfen düzenli olarak Check-Up yaptırın veya düzenli olarak muayene olun.Sağlıklı günler dileriz.

Kampanyalarımızı takip edin