Kızlık Zarı Dikimi, Himenoplasti

Kızlık Zarı Onarımı, Dikimi

Kızlık zarı vajinal girişin yaklaşık 2-3 cm gerisinde bulunan ve yaklaşık 1.5-2 mm kalınlığında bir zar yapısından oluşmaktadır. Kızlık zarı ilk cinsel birleşmeyle, elle veya içine yabancı bir cisim sokulması nedenleri ile bütünlüğünü kaybetmektedir. Halk arasında “kızlık zarının bozulması” veya “bekaretin gitmesi” olarak anılan bu durum aslında kızlık zarında geri dönüşümü olmayan bir değişimi ifade etmektedir. Bu işlemi tersine çeviren ve olası psikolojik sorunları önlemek adına yapılan operasyonlara ise Himenoplasti yani Kızlık Zarı Onarımı / Dikimi adı verilmektedir.

Hemen Bir Randevu Oluşturun!

Kızlık zarının bozulduğu nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı basit bir jinekolojik muayene ile anlaşılabilmektedir. Bu özel muayeneye “kızlık zarı muayenesi” veya “bekaret kontrolü” gibi isimler verilebilmektedir. Ağrısız bir şekilde ve çok kısa sürede bir Doktor kontrolü ile kızlık zarı muayenesi yapılabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi yapılırken aslında kızlık zarı onarımı yapılmamaktadır. Kızlık zarının onarımı veya kızlığın dikilmesi olarak ifade edilen cerrahi operasyonlarda yapılan işlem vajina içine uygulanan değişik cerrahi tekniklerle ilk cinsel birleşmenin taklit edilmesi yani kanamanın az veya çok gelmesinin sağlanmasıdır.

Yani aslında kızlık zarı eski doğal bütünlüğünü yeniden kazanacak şekilde dikilememektedir. Bu nedenle kızlık zarı onarımı geçirmiş bir kişi bir jinekolog tarafından jinekolojik bir muayeneden geçerse önceden böyle bir operasyonu geçirdiği anlaşılabilmektedir.

Kızlık Zarı Onarımı Ne Zaman Yapılır ?

Bekaret tamiri yani kızlık zarı onarımı işlemi genelde daha önceden cinsel ilişki yaşamış ve sonrasında pişman olmuş  kadınlara uygulanmaktadır. Bu kişilerde yapılan himenoplasti ameliyatları evlenmeden hemen önce (kısa süreli) veya evlenmeden uzun süre önce (uzun süreli) olabilmektedir.

Ayrıca bekaret onarımı küçüklüğünde yanlışlıkla veya bir kaza sonucunda travma alarak kızlığın yırtılması sonucunda da yapılabilmektedir.

Çocukluk döneminde vajina içine para, boncuk, kalem gibi yabancı cisimlerin sokulması gibi durumlarda kızlık zarı doğallığını kaybedebilmektedir. Yine trafik kazası, bisikletten veya bir binek hayvanından düşme, genital alana tekme gibi basıncı tetikleyen şiddetli bir darbe alma, sert bir cisme çarpma gibi durumlarda da kızlık zarı bozulabilir.

Normalde dıştan masturbasyon sırasında zarar görmeyen kızlık zarı, içeriye parmak veya yabancı bir cisim sokma sonucunda da bozulabilir. İstem dışı, zorlama (tecavüz) yolu ile cinsel birleşmenin gerçekleşmesi ile kızlık zarının bozulması sonucunda da pek çok kişi onarım operasyonları için jinekologların ya da uzman vajinal estetik doktorlarınınyolunu tutmaktadır. Kimi zaman çok hızlı karar veren hastalar yaptırdıkları işlemlerden hayal kırıklığı duymaktadır. Bu sebeple alanında uzman Kadın Doğum, Jinekolog ya da Vajinal Estetik Doktorları barındıran Hastane ya da Tıp Merkezlerinde işlem yaptırmaları gerek sağlık gerekse psikolojik olarak çok önemlidir.

Bekaret tamiri pek çok genç kız için psikolojik yönden olumlu etkiler sağlamaktadır. Zorlayarak veya irade dışı gelişen cinsel ilişkiler, nişanlı iken olan ve daha sonra biten birliktelikler özellikle genç kızlarda ciddi psikolojik travmalar yaratabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi ne şekilde yapılmaktadır?

Uzun süreli ve kısa süreli onarımlar olarak ikiye ayrılmaktadır. Uzun süreli onarımlar yakın bir zamanda evlilik düşüncesi olmayan veya çok uzun bir süre sonrasında evliliği düşünecek olan kişilerde yapılmaktadır. Kısa süreli onarımlar ise evliliği (veya cinsel birlikteliği) bir hafta  10 gün içinde gerçekleşecek kişilere uygulanmaktadır. Kısa ve uzun süreli kızlık zarı onarımlarında uygulanılan teknikler birbirinden tamamen farklıdır. Bu sebeple hasta Doktoruyla ön görüşmesini yapmış ve operasyonunu planlamış olmalıdır

Uzun süreli kızlık zarı dikimi nasıl yapılmaktadır?

Uzun süreli kızlık zarı dikim ameliyatları “flep yöntemi” olarak da bilinmektedir. Flep yönteminde uygulanan işlem vajina alt duvardan çıkarılan doku parçasının vajina yan duvarına dikilmesi işlemidir. Böylelikle vajinal giriş daralmakta ve cinsel penetrasyon sırasında asılı bulunan doku parçasının delinmesi kızlık zarının yırtılması ile eşdeğer bir durum oluşturarak kan gelmesini sağlanmaktadır.

Flep operasyonları çoğunlukla lokal anestezi altında (bölgesel uyuşturma ile) yapılmakta ve ortalama olarak 20-25 dakika kadar sürmektedir.

İşlem sırasında ve işlem sonrasında hastalar hiçbir ağrı çekmezler. Hatta operasyon sonrasında hastalar normal hayatlarına aynı şekilde devam edebilmektedirler.

Kısa süreli kızlık zarı onarımı ne zaman yapılmalıdır?

Kısa süreli onarımlar daha çok evlilik tarihi belli olan ve kısa bir zaman diliminde evlenecek olan bayanlar için uygundur. Kısa süreli onarımlar evlenmeden (veya cinsel ilişkiden) bir hafta öncesinden itibaren yapılabilmektedir. Yani, evlenmeden 7 gün öncesi ile bir gün öncesi süre zarfı aralığında yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Kısa süreli kızlık zarı dikim operasyonunun evlenmeden 7 günden daha önce yapılması ise önerilmez.

Detaylı Bilgi İçin Hemen Arayın!

Kısa süreli kızlık zarı onarımı nasıl yapılmaktadır?

Kısa süreli onarımda vajina içine atılan dikişler ile vajina ağzı daraltılmakta ve bu şekilde ilişki ile birlikte kanamanın gelmesi sağlanmaktadır. İşlem genellikle lokal anestezi eşliğinde yani bölgesel uyuşturma ile yapılmakta ve ortalama olarak 10-15 dakikalık bir süreyi kapsamaktadır. İşlem sırasında hastalar hiçbir ağrı duymazlar ve operasyon sonrasında normal hayatlarına rahatlıkla devam edebilirler. Genital bölgede hafif bir gerginlik hissinin olması ise normaldir.

Kızlık zarı dikiminde “mikrocerrahi yöntemi” nedir?

Kızlık zarı yırtığı ile ilk 48 saat içinde jinekoloğa başvuran hastalara eğer kızlık zarı yapısı da uygun ise mikrocerrahi tekniği uygulanabilir. Bu durumda yırtık olan kızlık zarı kenarları uç uca getirilerek dikilmektedir. Başarı şansı Kadın Doğum, Jinekolog ya da Vajinal Estetik hekimin deneyimine bağlı olduğu kadar vajina içinde enfeksiyon varlığı ile de ilişkilidir. Vajina içinde enfeksiyona sahip kadınlarda kızlık zarına atılan dikişler enfeksiyon kapabilmekte ve böylelikle operasyonun başarı şansı düşmektedir.

Kızlık zarı dikiminde başarı şansı nelere bağlıdır?

Kızlık zarı operasyonunun başarısında en önemli faktör işlemi gerçekleştiren Kadın Doğum, Jinekolog ya da Vajinal Estetik Doktorları’nın bilgi ve tecrübesidir. Ayrıca kişinin kendisine vajinal enfeksiyon kaptırmaması, hijyenine dikkat etmesi, operasyon sonrasında hekim tarafından yapılması istenilen durumlara dikkat etmesi son derece önemlidir.

Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler?

Kızlık zarı dikimi için gelen hastaların aynı gün içinde yola çıkmalarında ve banyo yapmalarında bir sakınca yoktur. Kızlık zarı dikimi ameliyatlarındaki başarı oranı hekimin tecrübesi ile orantılıdır. Deneyimli hekimler ve Donanımlı Hastaneler tarafından uygulandığı takdirde uzun ve kısa vadeli kızlık zarı ameliyatlarında herhangi bir risk oluşmamaktadır. Ameliyat sonrası dönemde hafif bir vajinal gerginlik ve birkaç gün süren çok hafif bir kanamanın olması ise normaldir.

Kızlık zarı dikimi İzmir Fiyatları Nedir?

Gerçekleştirilen tetkikler sonrası yapılacak olan işlemlere göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Bu sebeple, doktorumuz ile ön görüşme ve uygulanacak işlemin kararlaştırılması sonucu İzmir’de Kızlık Zarı Dikimi fiyatlandırması yapılabilmektedir.

Daha detaylı bilgi ve  randevu almak için bize 0 (232) 425 31 31 numaralı hasta iletişim merkezinden ulaşabilirsiniz.

Fiyat Almak için tıklayınız

———————–♥️—————————

Op. Dr. Ufuk ATLIHAN, Kadın Hastalıkları ve Doğum
Doktorumuzu Tanıyın!