Ramazan Ayı Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan ayında uzun süre aç kalmak, çeşitli mide problemlerini de beraberinde getirebilir.  Açlık süresinin uzun olması mideden salınan asit miktarının artmasına neden olur. Buna bağlı olarak, midede kazınma, yanma, ekşime, ağrı gibi şikayetler gelişebilir. Özellikle mide veya onikiparmak bağırsağı ülseri olanlar,  mide rahatsızlıkları ve mide kanaması riski açısından dikkatli olmalıdırlar. Bu kişilerin oruç tutmadan önce mutlaka bir gastroenteroloji uzmanına danışması gerekmektedir.

İftarda ve sahurda fazla yemek yenmesi, sahurda yemekten hemen sonra yatılması reflü ataklarını tetikleyebilir. İftarda hızlı ve fazla yemek yemek karında şişkinliğe, hazımsızlığa yol açabilir. Gastrit veya ülser sorunu olanların oruç tutmaya başlamadan önce tedavilerini tamamlamaları tavsiye edilir.  Hafif mide şikayeti olan kişiler  diyet ve ilaç gibi önlemlerle oruç tutabilir.  Kronik mide hastalığı, geçirilmiş ülseri veya mide kanaması olanlar gastroenteroloji uzmanına başvurmalıdır. Henüz tedavisi süren ülser hastaları, yeni geçirilmiş mide kanaması, mide kanseri, ciddi reflü hastalığı veya çeşitli mide hastalıkları nedeniyle beslenme güçlüğü olanların oruç tutmaları ise sağlık açısından sakıncalı durumlara   neden olabilir.

Ramazan ayı boyunca dikkat edilmesi gerekenler

  1. Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir. Sahur ve iftarda iki ana öğün, iftardan sonra ise 1-1.5 saat aralıklarla iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.
  2. Oruç tutan mide hastaları istenmeyen sağlık sorunlarıyla karşılaşmamak için mutlaka sahur yapmalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan mideyi rahatsız etmeyecek bir öğün tercih edilmelidir.
  3. İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanmalı, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmelidir. Ayrıca enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten; bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler seçilmelidir.
  4. Günde ortalama 2- 2,5 litre su içmeye özen gösterilmelidir.
  5. Hazımsızlığa neden olmaması için yemekleri hızlı yemekten kaçınılmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir.
  6. Bir kerede büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir.
  7. Ramazan ayında mide sağlığını korumak için yemeklerin pişirme yöntemlerine de çok dikkat edilmelidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.
  8. Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde; kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler gibi lif oranı yüksek gıdalar ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.