UNUTKANLIĞINIZIN NEDENİNİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ!

Gündelik hayatın koşuşturması sırasında uzun süredir devam eden, önemsemediğiniz unutkanlıklar ciddi bir hastalığa işaret ediyor olabilir.

Son zamanlarda her şeyi unutmaya mı başladınız? Bildiğiniz, tanıdığınız insanlar, olaylar size yabancı gelmeye mi başladı? Bazı şeyleri defalarca soruyor musunuz? Eşyalarınızı bıraktığınız yerde bulamamanın ötesinde günlerdir planladığınız programları da günü geldiğinde unuttuğunuz oluyor mu?

Unutkanlığınızın nedenini ayrıntılı Nöropsikolojik Test Bataryası uygulaması ile çok kısa sürede öğrenmeye ne dersiniz?

Gençlerde görülen unutkanlıklarda Dikkat Eksikliği ve Anksiyete  ön plandadır.

Açlık, uykusuzluk, yoğun fiziksel yorgunluk gibi sık görülen etkenler dışında unutkanlıklar, özellikle genç yaşlarda daha çok ‘Dikkat eksikliği, konsantrasyon bozukluğu, anksiyete bozukluğu’ gibi sebeplere bağlıdır.

Bu ve benzeri durumlar sizin veya çocuğunuzun yaşam kalitesini direk veya dolaylı yoldan etkileyebildiği gibi yeterli akademik başarıyı gösterememesine de neden olarak ders çalışma performansını düşürebilir.

Anksiyete bozukluğuna bağlı unutkanlıklarda ise kişinin unutkanlığına eşlik eden farklı bedensel yakınmalar(çarpıntı, titreme, halsizlik, mide-barsak şikayetleri gibi), iç sıkıntısı, yoğun kaygı duygusu eşlik edebilir.

Tüm bu ruhsal durumlar yanı sıra daha nadir olarak kansızlık, endokrinolojik bozuklukluklar, vitamin yetmezlikleri veya bazı nörolojik durumlar da unutkanlıklara neden olabileceği gibi bu gibi durumlar basit kan tetkikleri ve beyin görüntüleme yöntemleri ile tespit edilebilir

Orta ve ileri yaşlarda devam eden ve giderek artış gösteren unutkanlıkların mutlaka değerlendirilmesi gerekir.

Günümüzde yaşam süresinin uzamasıyla çevremizde sıkça duymaya başladığımız demans hastalıklarından Alzheimer hastalığı, unutkanlık yaşayan neredeyse herkes için bir endişe kaynağıdır. Sıkça unutkanlık yaşayan kişiler, “Acaba bende bunama mı başladı?” diye düşünürler.

Her ne kadar bu tür hastalıkların erken yaşlarda başlayanları (65 yaş altı) ayrı bir grup olarak incelense de, bu yaş grubunda unutkanlık nedenleri daha sık olarak farklı ruhsal durumlara bağlıdır.

 Unutkanlığın normal mi, yoksa bir hastalık belirtisi mi olduğunu nasıl anlaşılır?

Unutkanlığın hastalık sayılıp sayılmaması, kişinin yaşamının unutkanlıkları yüzünden ne kadar etkilendiğine bağlıdır. Kişi çevresinden“Sen bugünlerde çok unutkan oldun! Söyledim hatırlamıyor musun?” gibi geribildirimler alabilir. Bunun yanında kişi kendisini de gözlemleyebilir, “Zaman zaman unutmalarım başladı” diyebilir. Unutkanlık yüzünden yaşam kalitesi bozulmaya başladıysa, mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Bu durum her rahatsızlık için ayrı değerlendirilir. Unutkanlık sorunları standart gibi görünse de demans için farklı, depresyon için daha farklıdır.

Unutkanlık nasıl değerlendirilir?

Unutkanlık değerlendirmesi, beyin-davranis iliskisi temeline oturan nöropsikolojik testlerle gerçeklestirilmektedir. Beyin bölgelerinin aracilik ettigi mental islevleri degerlendiren ve bunlardaki bozulmalari gösteren nöropsikolojik testler, klinik olarak özellikle ayirt edilmesi zor olan depresyon ve bunamanin ayirt edici tanisinda yardimci olmaktadir. Bu tip testlerle; hastanin basit dikkat, dikkati sürdürme, bellek, soyutlama, planlama, görsel mekansal algi ve yapilandirma özelliklerine bakilip unutkanligin neye bağli olduguna dair fikir oluşturulabilirken, aynı zamanda kişinin ruhsal durumu da değerlendirilerek eşlik eden veya ayırt edilmesi gereken depresyon, anksiyete bozukluğu gibi ek hastalık durumları tespit edilir.