YENİ OKUL DÖNEMİNDE SAĞLIKLI VE BAŞARILI ÇOCUKLAR

YENİ OKUL DÖNEMİNDE SAĞLIKLI VE BAŞARILI ÇOCUKLAR

Yarı yıl tatilinin sonuna gelmiş buluyoruz. Yeni ders dönemine başlayacak miniklerimizin, okul başarılarında, sağlıklı beslenmenin yeri oldukça önemli.

Çağın en büyük sağlık problemlerinden biri olan şişmanlık artık ne yazık ki çocuk yaşlarda bile sık görülüyor. Okullarda sağlıklı yiyecek-içecek seçeneğinin az olması,  çocukları sağlıksız beslenmeye itiyor. Bu tip beslenmeye alışan çocuklar ev yemeklerinden, sebze ve meyvelerden uzaklaşarak şişman bireyler olma yolunda ilerliyorlar. Bu durumun önlenmesinde büyüklere çok fazla iş düşüyor.

Beyinin enerji ihtiyacını karşılamak,  çocukta öğrenme kapasitesini ve  konsantrasyonunu arttırmak, boy uzamasını ve gelişmeyi desteklemek adına çocukların beslenme çantalarında sağlıklı seçenekler bulundurmalıyız.hazırlayacağınız 2 dilim ekmek arasına peynirli domatesli tost + 1 kutu süt(200ml) iyi bir kahvaltı alternatifi olabilir. Ayrıca yumurta büyüme ve gelişmeyi desteklemek adına benzersiz bir protein kaynağıdır. Çocuklarımıza gün aşırı Yumurta yedirmeye özen gösterelim. Yumurtayı tavada omlet olarak pişirip yine tost ekmeği içerisine sığdırabilir böylece kahvaltıyı pratik hale getirebilirsiniz.

Öğle yemeklerini kantinlerden geçiştirmek zorunda olan çocuklar için,  yine evde hazırlayacağınız bol yeşillikli protein içerikli sandviçler  + ayran iyi bir alternatif olabilir.yemeklerinde sebze tüketimi yetersiz olacağından çocuklarınızın sebze ihtiyacını karşılamak adına en azından akşam yemeklerinde sebze yemeklerine, bakliyatlara, salatalara mutlaka yer verin. Ayrıca haftada 2-3 kez balık tüketimi omega-3 içeriği nedeniyle çocukların öğrenme becerisini destekler.

Yemekten sonra tatlı, çikolata, şekerleme yerine mevsim meyvelerinden oluşan bir meyve tabağının ailece keyfini çıkarın. Sağlıklı kemikler için,  süt, yoğurt ve kefir tüketimini asla ihmal etmeyin.Çocukların  beslenme çantasında; ceviz, çiğ badem –fındık, kuru kayısı, kuru dut, kuru üzüm, incir gibi kuru meyvelere yer verin. Kuru yemişler çocuklarda tatlı isteğinin önüne geçerken,  çocukların mineral ihtiyacını karşılar, kan yapımını sağlar,  bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca taşınmasının kolay olması da bir tercih sebebidir.

Unutmayın çocuğunuza neyi verirseniz ona alışır. Onları sağlıklı beslenmeye alıştırın.

Sağlık ve başarı dolu bir eğitim öğretim dönemi dileğiyle.