BU YÖNTEMLER KİLO VERDİRİYOR AMA…

Günümüz koşulları bizleri obez olma yönüne itelerken buna çare olarak her geçen gün yeni yöntemlerle karşı karşıya geliyoruz. Popüler diyetler ve uygulamalar, bitki çayları, detoks suları, bitki tohumları derken denemediğimiz yol kalmıyor. Ve sonuç: hala diyet yapıyoruz…

Kilo vermek, fit olmak, istediğimizi giyebilmek hepimizin hayali. Fakat hızlı sonuç almak adına girişilen diyetler, kulaktan dolma bilgilerle verilen kilolar sağlığımızı tehlikeye sokabiliyor. Üstelik geçici bir süreliğine verilen kilolar sonrasında fazlasıyla geri dönerek sizi ve metabolizmanızı kısır bir döngüye sokuyor. Diyet yapma azminizi yitiriyor, tekrar yemeye sarıyorsunuz.

Oysa diyet süreci sabır ve kararlılık gerektiren bir süreçtir. Diyet bir süreliğine uygulanacak bir liste olarak görülmemeli, günlük hayatımıza katacağımız yeni ve sağlıklı alışkanlıklar olarak benimsenmelidir.  Tek bir besini kesmek(örnek: ekmek)  veya; tek bir besini çok yemek (örnek:chia tohumu) doğru bir diyet yöntemi değildir. 1-2 gün uygulanan sebze suyu içme, aç kalmak gibi durumlar ise metabolizmayı strese sokan, kan şekerini düşüren, geçici bir boşalma sağlayan etkisiz ve sağlıksız yöntemlerdir.

Diyetin kişiye özelliği; metabolizmaya, kronik hastalık durumuna, kan tetkiklerine, yaşam tarzına, yaş ve cinsiyete, damak zevkine uygun olup olmaması ile ilgilidir. Ancak bu özellikteki bir listeyi,  kişi uzun dönem ve keyifle uygulayabilir.

Yaşam kalitenizi arttırmak, fit ve sağlıklı olmak, hastalıklardan korunmak istiyorsanız sağlıklı ve kalıcı kilo vermeye yönelik yöntemleri, işin uzmanından öğreniniz.

Sağlıklı haftalar dileğimle…